Kıbrıs Medya Grubu'nda Özer Kanlı Dönemi Resmen Başladı

Kıbrıs Medya Grubu'nda Özer Kanlı Dönemi Resmen Başladı

Kıbrıs Gazetesi, Kıbrıs FM, Kıbrıs TV'nin içinde yer aldığı Kıbrıs Medya Grubu'nun başında artık Özer Kanlı var. Özer Kanlı 1 Aralık 2022 tarihli köşe yazısı ile göreve başladığını resmen duyurdu. 

İşte Özer Kanlı'nın o köşe yazısı.

 

KIBRIS gazetesinin 11 Temmuz 1989 günü ilk baskısı okuyucuya ulaştığında yaşanan coşkuyu çok iyi hatırlıyorum.   

Poly Peck’le dünyaya nam salan Kıbrıslı bir Türk, yani Asil Nadir Bey beklentileri boşa çıkarmamış halkımıza, Anavatan Türkiye’deki büyük gazetelerin kalitesinde dört renk, çok sayfalı bir gazete sunuyordu.    Slogan da net idi; “Doğru Ses, Doğru Söz, Doğru Haber”.   

Gazete ve içeriği ile birlikte ilk andan itibaren sevildi, benimsendi.    İnanılmaz satış başarısına ulaşıldı..    Alınan reklam sayısı müthişti..   

Ben o günlerde bir yandan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Haber Merkezi’nin TV Haber Bölümü için çalışıyor diğer taraftan da yarı zamanlı olarak Birlik gazetesine katkıda bulunuyordum.   

Eski bir Büyükelçilik Basın Müşavirliği personeli olması hasebiyle rahmetlik babamla birlikte çalışmışlığı bulunan, emekli olduktan sonra Anadolu Ajansı’nın KKTC Temsilciliği görevini üstlenen, aynı zamanda Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanlığı görevinde bulunan rahmetlik Mehmet Ali Akpınar’ı çocukluğumdan beri tanıyor, aynı meslekte olmamız nedeniyle de oldukça sık görüşüyorduk.   

Mehmet Ali Abi, gazete yayımlandıktan çok kısa bir süre sonra bana, “Özer bırak BRT’yi gel seni çok daha iyi maaşla KIBRIS gazetesine alalım” dedi.    Nerdeyse kabul edecektim ama her zaman yaptığım gibi, “abi önce büyüklerimle bir konuşayım, sana dönerim” dedim.    Gittim ve onlarla konuştum…   

Tümü de bana, “sakın BRT’den ayrılma. Senin BRT’de çok iyi yerlere geleceğinden eminiz; isterlerse yarı zamanlı olarak onlara da hizmet ver” diyordu.   

Biraz da çekinerek gidip rahmetliğe bunu söyledim.   

Hiç tereddüt etmeden, “hemen gel başla; Kıbrıs konusu ve Rum basını senin” dedi.    Öyle de oldu; 1989-1999 yılları arasında KIBRIS gazetesinde yayımlanan Kıbrıs konusu ile Rum basını kaynaklı haberlerin çok önemli bir kısmında görülmeyen imzam vardır.    Ayrıca hafta sonlarında da dönüşümlü olarak o günkü Yazı İşleri Müdürü ile tüm gazetenin yazı işleri sorumluluğunu üstleniyordum.    Bugün 45-55 yaş grubunda olan gazeteci arkadaşların çoğu ile o dönemin KIBRIS gazetesinde yolumuz kesişti.    O dönemde rahmetlik Mehmet Ali Abi Kıbrıs haberlerine özel bir önem veriyordu. Haftanın en az iki günü Kıbrıs konusundaki haberler ya manşette ya da sürmanşette yer alıyordu.   

1999 yılında BRT TV haberlerinin başına geçince bir de YDÜ Üniversitesi’nden İletişim Fakültesi’nde Radyo-TV Haberciliği dersi vermem için teklif alınca KIBRIS gazetesinden dostça, güzel anılar ve geride sevdiğim dostlar bırakarak ayrılmak durumunda kaldım.   

Ayrıldım ama gerek hep saygı ve sevgi duyduğum, takdir ettiğim Asil Bey gerekse aynı şekilde çok değer verdiğim rahmetlik Mehmet Ali Abi’yle bağlantım hiç kopmadı.   

Günü gelip KIBRIS FM’de haber bülteni ve haber programları için bir düzen oluşturmam istendiğinde yine ordaydım.   

Hatta ve hatta KIBRIS FM’de okunan ilk haber metinlerini ben yazdım, Huriye Olkanlı arkadaşımız da okudu…  Yani KIBRIS Medya Grubu benim meslek yaşamımdaki ikinci yuvam gibi oldu hep.   

Arada tabiri caizse çok sular aktı ve geldik bugüne…    Hedeflerine, kalitesine, zekası ve çalışma şekline güvendiğim bir kardeşim, dostum Kıbrıs Yeşil Vatan Medya adına bana, gruba ait medya kuruluşlarının Genel Koordinatörlüğü ve Yönetmenliğini önerdiğinde hemen “evet” dedim.   

Neden?   

KIBRIS gazetesi ve diğer KIBRIS Yayıncılık Ltd.’ye ait yayın kuruluşları öyleydi veya değildi polemiğine asla girmeyeceğimi belirterek benim bu görevi kabul etme nedenlerimi samimiyetle şöyle sıralamak istiyorum:    * Bana ifade edilen projeye inandım.   

*İkinci yuvam dediğim, hiç kopmadığım bir medya grubunun daha ileri gitmesi için bana da bir görev veriliyordu.   

* Bir anlamda KIBRIS gazetesi, KIBRIS TV, KIBRIS FM ve KIBRIS web haberde yeniden göreve başlıyordum ve bunu hissetmek bile beni mutlu ediyor.   

* Bu şirketin yeni bir Medya Grubu oluşturmak yerine Kıbrıs Türk halkının yarattığı ve yaşattığı önemli değerlerden biri olan KIBRIS Medya Grubu’na sahip çıkarak onu çok daha ileri taşıma iddiasında olmasını, Kıbrıs Türkü için “A kalite” değil onun da üzerine  “A artı” kalite yayınlar yapacağını belirtmesini ulvi, takdir edilmesi ve desteklenmesi gereken bir girişim olarak görüyorum.   

* Ayrıca Grubu alan Yeşil Vatan Medya Ltd’nin benim gibi, önce insanlığın, Devletin milletin yararının geldiğine inanan bir anlayışta olacağına, Kıbrıs Türk halkının değerlerine sahip çıkacağına eminim.   

* Bu projenin Kıbrıs Türkü’nün dünyada hak ettiği yeri alması çabalarına, refah içinde çağdaş demokrasiye sahip bir halk olma mücadelesine ciddi fayda sağlayacağına güveniyorum.   

Ancak bütün bunlar demek değildir ki medyanın temel özellikleri ile 4’üncü kuvvet olduğu unutulacaktır.    Hayır unutmayacağız.    Doğruya doğru, eğriye eğri diyeceğiz.   

Halkın en hızlı, en doğru haberi alma hakkına riayet edeceğiz.   

Farklı görüş ve düşünceleri, farklı siyasi duruşları ülkemiz için Devletimiz için bir zenginlik kabul edeceğiz.    KIBRIS Medya Grubu’nda kimisini daha önceden bildiğim kimisi ile yeni tanıştığım mesleğini, işini en iyi şekilde yapma gayreti içinde olan insanlarla karşılaşmaktan mutlu oldum.   

Ahmet Tolgay, Akay Cemal, Hasan Hastürer gibi Kıbrıs Türk yakın tarihinin tanığı usta gazetecilerle aynı gazetede yazmak büyük keyif.    Yeniden başlarken hepinize canı gönülden merhaba diyor saygılarımı sunuyorum.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

 

Bu kanalı izlemek isteyebilirsiniz.